Американските акции отбелязаха силни спадове в петък, като Nasdaq Composite изпрати най-лошия си месец от 2008 г. насам заради Amazon – последната жертва на разпродажбите в технологичния сектор.
Индексът на „сините чипове“ Dow Jones Industrial Average изтри 2,77%, или 939 пункта, до 32 977,21 пункта.
По-широкият индекс S&P 500 се понижи с 3,63% до 4 131,93 пункта, а технологичният NASDAQ падна с 4,17% до 12 334,64 пункта.
Nasdaq изтрива 13,3% от стойността си през април, най-лошото му месечно представяне от октомври 2008 г. S&P 500 отписва повече от 7%, най-лошият месец от март 2020 г., когато започна пандемията от коронавируса. Dow се понижава с близо 4% за месеца.
Американските акции изпращат мрачен месец заради затягането на паричната политика на Федералния резерв, ръстът на лихвите, устойчивата инфлация, подновеният ръст на случаите на коронавирус в Китай и продължаващата война в Украйна, пише CNBC.
„Пазарите се опитват да обгърнат много различни кръстосани течения“, казва Юнг-Ю Ма от BMO Wealth Management. „С повишаването на лихвите от Фед и всички несигурности, пред които е изправена световната икономика, е трудно да прогнозираме вълненията на пазара“, допълва анализаторът.
Технологичните акции са в епицентъра на разпродажбите през април, тъй като повишаването на лихвите натежава на оценките на компаниите. Проблемът с веригите на доставки заради войната в Украйна също спъва бизнеса.
Amazon в петък изтри около 14% от пазарната си оценка – най-силният спад на цената на акциите на глобалния търговец от 2006 г. Гигантът за електронна търговия отчете изненадваща загуба и издаде слаби прогнози за приходите през второто тримесечие.
В петък приключи една от най-натоварените седмици за сезона на отчетите за първото тримесечие на годината. Тя беше особено интензивна за технологичните компании, които предизвикваха настроенията на инвеститорите през цялата седмица.
Акциите на Apple паднаха с повече от 3%, след като ръководството каза, че ограниченията във веригата на доставки могат да попречат на фискалните приходи за третото тримесечие.
Акциите на Intel изгубиха 6,7%, след като компанията издаде слаби насоки за второто си фискално тримесечие.
Около 80% от компаниите от S&P 500 надминаха очакванията на анализаторите за тримесечните им печалби. Приблизително половината от компаниите, включени в индекса, са публикували отчетите си.
Трудната среда се подчертава от високата инфлация. Основният индекс на разходите за лично потребление – предпочитаният от Федералния резерв индикатор за инфлация, се повишава с 5,2% на годишна база.
Следващата седмица инвеститорите очакват срещата по политиката на Фед, отчета за работните места през април и вълна от корпоративни отчети, вкл. на Pfizer, Starbucks, Uber и други.


Престижни награди за ученици от Хуманитарната гимназия във Варна
18 жертви на бруталните жеги във Франция
Излязоха резултатите от пробите на Варненското езеро след открита мъртва риба
Предупреждават туристите за бури в планините
Черно море започна лагера в Трявна с 23-ма футболисти
Златото поевтинява въпреки напредъка в преговорите САЩ-Иран
Бизнес форум отваря нова страница в търговските отношения между България и ОАЕ
Металургията ще спечели младите българи с промяна в имиджа и образованието
В. Стоилов: TikTok Shop, AI и инфлуенсърите вече променят онлайн търговията
Алън Грийнспан ще остане символ на „Великата умереност“ и независимия Фед
Най-впечатляващите серийни SUV с V12
Електромобилите може да поскъпнат заради ключов материал
Скандал: Хиляди бракувани в САЩ коли са продадени в Европа
Пълните хибриди: Как работят и защо са толкова добри за града?
Mercedes залага на самолетна технология
Лято на морето: Плажовете се пълнят, вече не сме евтина туристическа дестинация
Добри са условия за туризъм в планините
Шофьор заспа зад волана и предизвика тежка катастрофа край Разград
Огромно торнадо връхлетя Русия, десетки къщи са разрушени ВИДЕО
преди 4 години Така е - започнаха да одушевяват предметите и явленията. Имат халюцинации от наближаващия край .............. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години как може една борса да е добра или лоша?? тя да не е жив човек? ако днес цената е надолу.. е лошо за тоя дето има акции, но е добре за тоя дето е на късо...тоест всеки ден е лош за едни и добър за други... а на борсата и е през сапа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ако нещо лошо се случва на лошите* , то е добро . Спад до към 70-80% е здравословен и изначално добър . Не виждам защо имат обратно отношение - може да са от тях ........ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ,лош??? на базата на кой измислено-субективен фактор решихте че е лош? отговор Сигнализирай за неуместен коментар